İŞİNİZE SAĞLIK ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ BİLGİLENDİRİYOR
İncelenme : 927 || Eklenme Tarihi : 31.05.2017


İSG Kanunun uygulaması ertelenen tek maddesi olan “50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler ile tüm kamu sektörünün de İSG-Katip üzerinden işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ataması yaparak İSG hizmeti alması” 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle zorunlu hale gelecek. Böylece; 1 kişi dahi çalıştıran tüm işletmelerin, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşmaları gerekecek. İşverenler bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) ile çalışabilecekler.Bir kişi dahi SGK’lı çalışanı olan tüm işverenler ile KAMU Kurumları   1 Temmuz 2017 itibariyle OSGB hizmeti almaya başlayacaklar. Örneğin; kasap, manav, bakkal, berber, perakende mağazalar, apartmanlar, büroda hizmet verenler (avukatlar, muhasebeciler, gümrükçüler, emlakçılar, reklam ajansları vb.)  için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı zorunluluğu başlıyor. Türkiye’de bu tanımlamaya uyan 700 bin civarı işyeri bulunmakta. KAMU kurumları da aynı zamanda uygulama için hazırlıklara başladı bile. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri alabilmeleri için “Ortak Sağlık Güvenlik Birimi” olarak yetkilendirme yapmaktadır.  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti OSGB firmalarından alınabilir.  İşinize Sağlık Ortak Sağlık Güvenlik Birimi  yönetmeliklerde belirtilen görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde işverenlere ve çalışanlara deneyimli kadrosuyla 2013 yılından bu yana hizmet vermektedir.

ÇSGB – İSG Genel Müdürlüğü, OSGB hizmeti alanı ve almayanı kurduğu online sistem olan İSG–Katip ile masa başından takip edebilmektedir. İstediği zaman cezalandırma yapabilecek teknik yetkinliktedir.


1 Temmuz 2017 itibariyle İSG Para Cezaları Uygulanacak!

İSG Kanunu Cezaları Aykırılığın Yapıldığı Her Ay İçin Ödenmektedir! İşverenler sözleşme yapmadıkları İşyeri Hekimi için ayda 10 Bin.TL, İş Güvenliği Uzmanı için ayda  10 Bin.TL olmak üzere Toplamda aylık 20.Bin TL para cezası ile karşılaşacaktır. Söz konusu ceza alt rakam olup tehlike sınıfına göre 2 katına kadar çıkmaktadır. İşverenler  İş Güvenliği Cezaları konusunda bilgilendirilerek en geç 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle hizmet alımına başlamalıdır.


OSGB’ler tarafından her işyerine özel olarak hazırlanması gereken bazı belgeleri saymak gerekirse; İSG risk değerlendirmesi, acil durum planları, İSG talimatları, İSG eğitim belgeleri, iş güvenliği ekipmanları eğitimi ve teslim tutanakları ve çalışanların sağlık muayene raporları vb.

Yorumlar

Yorum Yap

© All Rights Reserved DamlaWeb